KYOCERA AVX MC01YC153KAR
MC01YC153KAR
Part No.:
MC01YC153KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMC01YC153KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 16V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.098 L x 0.051 W (2.50mm x 1.30mm)
Height-Seated(Max):
0.043 (1.10mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.033 (0.83mm)