KYOCERA AVX MC02YC103KAA
MC02YC103KAA
Part No.:
MC02YC103KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMC02YC103KAA.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 16V X7R AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.051 W, 0.039 T x 0.098 L (1.30mm x 1.00mm x 2.50mm)