KYOCERA AVX MC04YC153KAA
MC04YC153KAA
Part No.:
MC04YC153KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMC04YC153KAA.pdf
Description:
CAP CER 0.015UF 16V X7R AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
MC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.043 Square x 0.075 L (1.10mm x 1.90mm)