Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1839447161R
MKP1839447161R
Part No.:
MKP1839447161R
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMKP1839447161R.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 1% 160VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKP1839
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±1%
VoltageRating-AC:
100V
VoltageRating-DC:
160V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.354 Dia x 0.748 L (9.00mm x 19.00mm)