Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1841510406
MKP1841510406
Part No.:
MKP1841510406
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKP1841510406.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 20% 400VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKP1841
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
220V
VoltageRating-DC:
400V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Size/Dimension:
1.634 L x 0.571 W (41.50mm x 14.50mm)
Height-Seated(Max):
0.965 (24.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)