Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848H56050JK2
MKP1848H56050JK2
Part No.:
MKP1848H56050JK2
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKP1848H56050JK2.pdf
Description:
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
MKP1848H DC-Link
Capacitance:
6 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
500V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.6 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.260 L x 0.591 W (32.00mm x 15.00mm)
Height-Seated(Max):
1.012 (25.70mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)