Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1848H58050KK2
MKP1848H58050KK2
Part No.:
MKP1848H58050KK2
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKP1848H58050KK2.pdf
Description:
CAP FILM 8UF 10% 500VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
MKP1848H DC-Link
Capacitance:
8 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
500V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.8 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Size/Dimension:
1.260 L x 0.709 W (32.00mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.130 (28.70mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)