Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383513040JKP2T0
MKP383513040JKP2T0
Part No.:
MKP383513040JKP2T0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKP383513040JKP2T0.pdf
Description:
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
MKP383
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.3 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.240 L x 0.709 W (31.50mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.102 (28.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)