Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383515040JKP2T0
MKP383515040JKP2T0
Part No.:
MKP383515040JKP2T0
Datasheet:
ShinYuaMKP383515040JKP2T0.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Packaging:
Tray
Series:
MKP383
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Size/Dimension:
1.240 L x 0.709 W (31.50mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.102 (28.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)