Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385522040JKM2T0
MKP385522040JKM2T0
Part No.:
MKP385522040JKM2T0
Datasheet:
ShinYuaMKP385522040JKM2T0.pdf
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 110°C
Size/Dimension:
1.240 L x 0.591 W (31.50mm x 15.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)