WIMA MKS4C034703C00MSSD
MKS4C034703C00MSSD
Part No.:
MKS4C034703C00MSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKS4C034703C00MSSD.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 63VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.157 W (13.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.354 (9.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)