WIMA MKS4C052206D00KSSD
MKS4C052206D00KSSD
Part No.:
MKS4C052206D00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKS4C052206D00KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 22UF 10% 63VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.240 L x 0.512 W (31.50mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.945 (24.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)