Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1813610015R
MKT1813610015R
Part No.:
MKT1813610015R
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaMKT1813610015R.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 10% 100VDC AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
MKT1813
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
63V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.650 Dia x 1.240 L (16.50mm x 31.50mm)