Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1820610066
MKT1820610066
Part No.:
MKT1820610066
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKT1820610066.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 20% 63VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKT1820
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.709 L x 0.335 W (18.00mm x 8.50mm)
Height-Seated(Max):
0.571 (14.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)