Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1822610066
MKT1822610066
Part No.:
MKT1822610066
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaMKT1822610066.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 20% 63VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
MKT1822
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Size/Dimension:
1.240 L x 0.453 W (31.50mm x 11.50mm)
Height-Seated(Max):
0.807 (20.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)