Stackpole Electronics Inc MLFA1FTC1K20
MLFA1FTC1K20
Part No.:
MLFA1FTC1K20
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
MELF, 0207
Datasheet:
ShinYuaMLFA1FTC1K20.pdf
Description:
RES 1.2 KOHM 1% 1W MELF 0207
  • Related Categories
Package/Case:
MELF, 0207
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
MLFA
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.087 Dia x 0.232 L (2.20mm x 5.90mm)