Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PSB06B
MLH200PSB06B
Part No.:
MLH200PSB06B
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLH200PSB06B.pdf
Description:
SENSOR AMP 200PSI 4-20MA OUT
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
MLH
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Sealed Gauge
OperatingPressure:
200PSI (1378.95kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 mA ~ 20 mA
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
9.5V ~ 30V
PortSize:
Male - 1/8 (3.18mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Packard Metripak 150
MaximumPressure:
600PSI (4136.85kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C