Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB09E
MLH300PSB09E
Part No.:
MLH300PSB09E
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLH300PSB09E.pdf
Description:
SENSOR AMP 300PSI .5-4.5VDC OUT
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
MLH
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Sealed Gauge
OperatingPressure:
300PSI (2068.43kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
7V ~ 30V
PortSize:
Female - 7/16 (11.11mm) UNF Schrader
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Packard Metripak 150
MaximumPressure:
900PSI (6205.28kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C