Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP112M100EK1D
MLP112M100EK1D
Part No.:
MLP112M100EK1D
Datasheet:
ShinYuaMLP112M100EK1D.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 100V FLATPCK
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
112mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)