Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP131M420EK1C
MLP131M420EK1C
Part No.:
MLP131M420EK1C
Datasheet:
ShinYuaMLP131M420EK1C.pdf
Description:
CAP ALUM 130UF 20% 420V FLATPACK
Capacitance:
130 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.32Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)