Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP143M020EA0D
MLP143M020EA0D
Part No.:
MLP143M020EA0D
Datasheet:
ShinYuaMLP143M020EA0D.pdf
Description:
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK
Capacitance:
14000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
56mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)