Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP151M350EK1A
MLP151M350EK1A
Part No.:
MLP151M350EK1A
Datasheet:
ShinYuaMLP151M350EK1A.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.4 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)