Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP152M080EK0C
MLP152M080EK0C
Part No.:
MLP152M080EK0C
Datasheet:
ShinYuaMLP152M080EK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
106mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)