Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP162M100EA1C
MLP162M100EA1C
Part No.:
MLP162M100EA1C
Datasheet:
ShinYuaMLP162M100EA1C.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 20% 100V FLATPCK
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
76mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.6 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)