Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP173M010EK0D
MLP173M010EK0D
Part No.:
MLP173M010EK0D
Datasheet:
ShinYuaMLP173M010EK0D.pdf
Description:
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK
Capacitance:
17000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
77mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.5 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)