Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP203M025EB0D
MLP203M025EB0D
Part No.:
MLP203M025EB0D
Datasheet:
ShinYuaMLP203M025EB0D.pdf
Description:
CAP ALUM 20000UF 20% 25V FLATPCK
Capacitance:
20000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.6 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)