Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP221M300EK1A
MLP221M300EK1A
Part No.:
MLP221M300EK1A
Datasheet:
ShinYuaMLP221M300EK1A.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
597mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.9 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)