Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP263M010EA0C
MLP263M010EA0C
Part No.:
MLP263M010EA0C
Datasheet:
ShinYuaMLP263M010EA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 26000UF 20% 10V FLATPCK
Capacitance:
26000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
51mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)