Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP281M450EB0C
MLP281M450EB0C
Part No.:
MLP281M450EB0C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLP281M450EB0C.pdf
Description:
CAP ALUM 280UF 20% 450V FLATPACK
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MLP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
280 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
585mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.3 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)