Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP371M350EB0A
MLP371M350EB0A
Part No.:
MLP371M350EB0A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLP371M350EB0A.pdf
Description:
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MLP
ProductStatus:
Active
Capacitance:
370 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
420mOhm
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)