Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP473M7R5EB0D
MLP473M7R5EB0D
Part No.:
MLP473M7R5EB0D
Datasheet:
ShinYuaMLP473M7R5EB0D.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 7.5V FLTPCK
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.8 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)