Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP491M250EA0D
MLP491M250EA0D
Part No.:
MLP491M250EA0D
Datasheet:
ShinYuaMLP491M250EA0D.pdf
Description:
CAP ALUM 490UF 20% 250V FLATPACK
Capacitance:
490 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
285mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)