Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP501M150EK0C
MLP501M150EK0C
Part No.:
MLP501M150EK0C
Datasheet:
ShinYuaMLP501M150EK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 500UF 20% 150V FLATPACK
Capacitance:
500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
355mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
1.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.3 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)