Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP562M035EK1C
MLP562M035EK1C
Part No.:
MLP562M035EK1C
Datasheet:
ShinYuaMLP562M035EK1C.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V FLATPACK
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.4 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)