Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLP601M200EA0C
MLP601M200EA0C
Part No.:
MLP601M200EA0C
Datasheet:
ShinYuaMLP601M200EA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 600UF 20% 200V FLATPACK
Capacitance:
600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
261mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)