Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS112M075EK0D
MLS112M075EK0D
Part No.:
MLS112M075EK0D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLS112M075EK0D.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
MLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
112mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.5 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)