Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS113M040EB0C
MLS113M040EB0C
Part No.:
MLS113M040EB0C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLS113M040EB0C.pdf
Description:
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Packaging:
Bulk
Series:
MLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
36mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
16.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.5 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)