Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS132M100EB1A
MLS132M100EB1A
Part No.:
MLS132M100EB1A
Datasheet:
ShinYuaMLS132M100EB1A.pdf
Description:
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK
Capacitance:
1300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
143mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)