Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS152M060EK0D
MLS152M060EK0D
Part No.:
MLS152M060EK0D
Datasheet:
ShinYuaMLS152M060EK0D.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
60 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
106mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
9.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.5 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)