Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS212M060EA0C
MLS212M060EA0C
Part No.:
MLS212M060EA0C
Datasheet:
ShinYuaMLS212M060EA0C.pdf
Description:
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK
Series:
MLS
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
60 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
72mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)