Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS213M010EA0D
MLS213M010EA0D
Part No.:
MLS213M010EA0D
Datasheet:
ShinYuaMLS213M010EA0D.pdf
Description:
CAP ALUM 21000UF 20% 10V FLATPCK
Series:
MLS
Capacitance:
21000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
RippleCurrent@LowFrequency:
14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
2.000 L x 1.750 W (50.80mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)