Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS221M250EK0D
MLS221M250EK0D
Part No.:
MLS221M250EK0D
Datasheet:
ShinYuaMLS221M250EK0D.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V FLATPACK
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
597mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
5.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)