Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS272M075EB0A
MLS272M075EB0A
Part No.:
MLS272M075EB0A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLS272M075EB0A.pdf
Description:
ALUM FLATPACK 2700UF 75V 20%
Packaging:
Bulk
Series:
MLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
46mOhm
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.750 W (76.20mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)