Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS401M100EK0C
MLS401M100EK0C
Part No.:
MLS401M100EK0C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMLS401M100EK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK
Packaging:
Bulk
Series:
MLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
400 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)