Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS401M150EK1C
MLS401M150EK1C
Part No.:
MLS401M150EK1C
Datasheet:
ShinYuaMLS401M150EK1C.pdf
Description:
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK
Capacitance:
400 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
388mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.4 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)