Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS442M040EK0C
MLS442M040EK0C
Part No.:
MLS442M040EK0C
Datasheet:
ShinYuaMLS442M040EK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
MLS
Capacitance:
4400 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
97mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)