Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLS682M020EK1A
MLS682M020EK1A
Part No.:
MLS682M020EK1A
Datasheet:
ShinYuaMLS682M020EK1A.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
84mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.000 (25.40mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.750 W (38.10mm x 44.45mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)