Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG113M020JB0C
MLSG113M020JB0C
Part No.:
MLSG113M020JB0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG113M020JB0C.pdf
Description:
CAP ALUM 11000UF 20% 20V FLATPCK
Capacitance:
11000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
42mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.6 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
3.000 L x 1.000 W (76.20mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)