Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG162M050JK0C
MLSG162M050JK0C
Part No.:
MLSG162M050JK0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG162M050JK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 20% 50V FLATPACK
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
108mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.8 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.000 W (38.10mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)