Cornell Dubilier Electronics (CDE) MLSG191M200JK0C
MLSG191M200JK0C
Part No.:
MLSG191M200JK0C
Datasheet:
ShinYuaMLSG191M200JK0C.pdf
Description:
CAP ALUM 190UF 20% 200V FLATPACK
Capacitance:
190 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.274Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.500 L x 1.000 W (38.10mm x 25.40mm)
Height-Seated(Max):
0.500 (12.70mm)